Zilan’lar gibi özgürleşti

Gelincik çiçeği kırlarda açan narin bir çiçektir. Baharın ilk yağmurlarıyla yeşerir, başını güneşe doğru kaldırır, güzelliğiyle diğer kır çiçeklerinin rengine renk katar. Güzel ve narin olduğu kadar rengi de zaferin rengi olan kırmızıdır.  

Melsa yoldaşta buğday tenli, kıvırcık saçlı, kendinden emin duruşu olan bir arkadaştı. Bu duruşuyla doğal bir otorite sahibiydi. Mütevazı, hoş görülü yanlarıyla yoldaşlarını etrafında toplardı. Herkesle ilkeler temelinde yoldaşlık eder, yoldaşlarına hem bir şeyler verir hemde bir şeyler alırdı. Duruşuyla asi Kürt kadınlarını anımsatırdı. Yani kendi tarihini yansıtırdı. Melsa yoldaş çok yönlü, alışılagelen basit, geleneksel yaklaşımlara karşı bir duruşu vardı. Oldukça hırslı, güçlü arayışları vardı. Bulunduğu ortama farklı şeyler katar tek yönlü yaklaşmazdı. Askerliğin yanı sıra şiir yazar, şarkı söyler ustaca halay çekerdi. Kültürel çalışmalara güçlü katılırdı, geri durmazdı. Sesi çok güzeldi. Kendine has ses tonuyla şarkı söyler, taklit etmezdi. Özellikle Önderliğe bağlılığını şarkılarla ifade eder, Önderliğe yönelik şarkıları içtenlikle söylerdi.‘Çawên Öcalan hejane’ şarkısını bir başka söylerdi. Zamanını değerlendirmeyi iyi bilir, şiir yazar, kitap okur çoğu zaman da yazı yazardı. Yazdıklarını arkadaşlarıyla paylaşır hem görüş alır hem de onları yazmaya teşvik ederdi. Halayı sever, her halay çektiğinde mutlu olur, gözlerinin içi gülerdi.

Melsa arkadaş güneybatı Kürdistan’ın Kobani kentinde doğup büyümüştü. Bölgenin feodal ölçülerine boyun eğmemişti. Büyük arayışları olmuş, bu arayışları sonucunda PKK ile tanışmıştı. Partiye katılımından sonra güneybatı Kürdistan’da kültürel çalışmalarda yer almış, emekleri geçmişti. Her ne kadar sistemin kadına dayattığı ölçüleri kabul etmese de halkın değerlerine saygı duyar gereklerine göre yaklaşırdı. Ana dilinde okuma yazmayı çok iyi öğrenmişti. Saflarda okuma yazması olmayan kadın yoldaşlarına büyük bir gururla ve zevkle okuma yazmayı öğretir, kendilerini geliştirmeye teşvik ederdi. Onun için bir kadın yoldaşına okuma yazmayı öğretmek onun için her şeyden daha değerliydi. Bu nedenle kendisine ‘Mamoste’ derdik. O’da bu hitabımıza çok sevinirdi. Çünkü Kürdistan da bir mamostenin ne kadar çok şey yapacağını ve bunun ne kadar kutsal bir şey olduğunun bilincindeydi. Hatta bazen ‘PKK de güçlü bir eğitmen olmayı çok istiyorum’ derdi. Bütün çabası da bu yönlüydü. Bu nedenle Heval Melsa hem kadın komutan hem bir öğretmen hem de bir sanatçıydı. Yoldaş olmayı bilirdi. Melsa arkadaş aynı zamanda çok güzel resim yapardı.

Savaşta çabuk gelişmiş, erkenden tecrübe kazanmıştı. Savaşta gözü pek ve öncüydü. Melsa arkadaşın yanında her zaman kendini rahat hisseder, tereddüt ve kaygı yaşamazdın. Gittiği her eylemi ve görevi başarıyla yerine getirir, başarısızlığı kendine kabul etmezdi.

Önder APO’nun bugün Kürt kızlarında yaratmış olduğu güven, cesaret ve iradeyle dağlarda eşi görülmemiş destanlar yazılmaktadır. Melsa yoldaşta destanlaşan kadın yoldaşlara bir örnekti. Belli bazı zorlanmalar yaşamışsa da kendini güçlü bir şekilde sorgulamış, daha güçlü bir iradeyle kendisini ayakta tutmayı başarmış ve yaşamda hiçbir şekilde kendini geri çekmemişti. Yaşadığı zorlanmadan sonra büyük bir çıkış yaparak Herki alanında güçlü katılım göstermiş, birçok eylemde yer alarak düşmana güçlü darbe vurmuştur. Yarattığı başarı düzeyiyle kendisine karşı daha büyük bir güven ve saygınlık kazandırmıştır. Örgütten aldığı güven kendisinde büyük moral yaratmış iddia düzeyine de yansımıştı.

Herki’de son yapılan eylemde büyük bir iddiayla kendisini dayatarak hazırlamış ve yoldaşlarında o güzel sesiyle duygu yüklü şarkılarını da söylemeyi eksik etmeden ‘serkeftin be’ şiarıyla yoldaşlarından ayrılmıştır. Viyan arkadaş ‘ Kürt ve oğulları ölümle alay ediyor’ diyordu. Melsa yoldaş sadece ölümle değil düşmanla da alay ediyordu. Bu ruhla son katıldığı eylemde saldırı grubunda yer almıştı. Bu eylemde silahını yetkince kullanmış geri çekilme esnasında havan parçalarından dolayı ağır yaralanmıştı. Arkadaşları onu öylece bırakamazdı ama o arkadaşlarını tehlikeye atmak istemiyordu. Bu nedenle kendisini almaya gelen arkadaşlarına uzaklaşmalarını istedi. Melsa yoldaş iradesiyle şahadete giderken her zamanki gibi yiğit ve cesaretiydi. Yarası ağırdı. Yoldaşlarını tehlikeye atmadı ve şahadeti kucakladı ve Zilanlar gibi özgürleşti.

 

Kod Adı: Melsa Kobani

Adı Soyadı: Leyla Şexe

Şahadet Tarihi Ve Yeri: 5 Temmuz 2010 Zagros Bedeve Eylemi