Özgür Dağlarda Özgürlük Arayışçısı Olmak

Adım Nucan Nurhak Şırnak doğumluyum. 2005 yılında Şırnak’tan katıldım. Katılım sebebim Kürt toplumu içerisinde Kürt kadınının yaşadığı baskı ya da içinde yaşadığımız toplumdaki baskılardan kaynaklıydı. Bu genel toplum açısından da aile açısından da yaşanan bir durumdu. Bu baskı özellikle bizim açımızdan da böyleydi. Yaşamın her alanında kadına haklarını tanıma konusunda, kendini ifade etme konusunda, okuma konusunda, kendini tanıma konusunda olsun çok fazlasıyla engelleniyordu. Bu böyle bir çıkış yapmamıza neden oldu. Katıldıktan sonra çok öncesinden gelmediğim için bir hayıflanmam oldu. Çünkü orada yaşanan gerçeklikle burada dağlarda kadının konumu arasında dünya kadar fark var. Bundan dolayı da partiye katıldığım için çok mutluyum. Buraya gelişimle birlikte kendimde birçok değişiklik yaşandı. Bu eğitimden tutalım bilinçlenmeye kadar yine kendini tanıma konusunda birçok gelişmeyi kendi şahsımda yaşadım. PKK ortamı dışardan bakıldığında öyle görünmüyor ama içine girip baktığın zaman bir şok durumu yaşıyorsun. Görmediğin, okumadığın, bilmediğin bir durumla karşı karşıya kalıyorsun. Bu da büyük bir bağlılığın gelişmesini beraberinde getiriyor. Bu insanı çok mutlu ediyor. Kürt ailesinde kız çocukları üzerinde özellikle okuma, kendini tanıma, hareket edebilme konularında çok fazlasıyla engeller yaratılıyor. Bir diğer konuda evlilik aile içerisindeki bastırılmışlık yetmezmiş gibi zorla evlilik ile kadın daha da daraltılmış bir çemberin içerisine giriyor ve öyle bir hale geliyor ki bilgiden tutalım, nasıl yaşadığının, ne olduğunun dahi farkına varılmasın isteniyor. Bu da her zaman kendi halinde kalınmasını beraberinde getiriyor. Nasıl yaşadığının bilincinde olmasın isteniyor.

Özgür Dağlarda Özgürlük Arayışçısı OlmakBen bütün Kürt analarına diyorum ki özelliklede Botan alanındaki analar için belirtmek istiyorum ki bilmeliler ki kız çocuklarını evlendirdiklerinde çocuklarını ya da genç kızlarını ölüme doğru gönderiyorlar. Kızlarını evlendireceklerine, böyle bir durumda rahat yaşayamayacaklarına kızlarını dağlara göndersinler. Dağlarda kendilerini daha rahat ifade edebilirler, rahat okuyabilirler, rahat kendileri için karar alabilirler kendileri için değerli bir yaşam yaratabilirler bu rol anaların üzerine düşüyor. Ben diyorum analar artık bunun farkına varmalılar bir kez daha böyle bir şey yapmalılar.

Özellikle genç kızlar için artık uyanmalılar o içinde bulundukları yaşam yaşam değildir. Eğer özgür yaşamak istiyorlarsa her şeyi göze alarak baş kaldırarak özgürleşmenin bilinçlenmenin mekanları olan dağlara ulaşsınlar diyorum. İşte aile bırakmıyor diyerek bir şey yapmama ya da içinde bulunduğum toplum bırakmıyor diyerek bir şey yapmama değil, bu durumları önlerinde engel yapmamalıdırlar. Bunlar çok küçük konular eğer bir direnme olursa çok büyük çıkışlar yapabilirler. Bu Kürt kızları için çok önemlidir. Bunun aynı zamanda bütün gençler için geçerli olduğunu düşünüyorum. Ana babalar gençlerini toplayıp askere gönderiyorlar. Bu Botan gibi bir alanda özellikle de Şırnak gibi bir yerde çok büyük bir utançtır. Eğer gençlerini toplayıp kendi elleriyle ölüme gönderiyorlarsa, düşmanının eline verip kız ve erkek kardeşlerine karşı savaşmaları için gönderiyorlarsa, Türk devletinin oyunlarına geldikleri artık yeter diyorum, artık gelmemelidirler. Böyle yaparak Türk devletinin tuzağına düşüyorlar. Türk devletine askerlik yapacaklarına gençlerini dağlara göndersinler gençler kendi halkına hizmet etsin. Bu bizim için en büyük onurdur. Bu rol ağırlıkta ana ve babaların üzerine düşüyor. Ailenin etkinliği ağırlıkta babaya ait olduğu için bu rol daha fazla da babalara düşüyor. Belki diyebilirler işte çocuğumu askerliğe gönderdiğim için çok mutluyum ama bu onlar için çok büyük bir utançtır. Çocuklarını gönderiyorsan topraklarını egemenlerin baskısı altında tutmak istiyorsun demektir. Bu demek oluyor ki şimdiye kadar toprağında özgürce yaşamanı sağlayan, bunda emek veren bütün yolları da kapatıyorsun herkes bunu böyle bilmelidir. Bu temelde bütün Şırnak’taki genç kızları, genç erkekleri bütün Kürdistan gençlerini dağlara çağırıyoruz. Gelip gerilla saflarına katılsınlar burası onlar için en değerli bir yaşamın olduğu alanlardır. Özgürlüklerini yaşamak istiyorlarsa onların elinde olan tek şey özgür dağlara çıkmaktır. Şunu bilmeliler ki köleliğe karşı artık baş kaldırmalı ve artık yeter demeliler bu onlar için özel bir yoldur.

(Hava saldırısında şehit düşen Nucan Nurhak arkadaşla yapılan ropörtajdır.)